@CMMU Episode 12, August 16, 2021
สารจากคณบดี
Message from the Dean
ความสุข (Happiness)
What is happiness? Some people say happiness is a joyful life, while others say happiness is a fulfilled life. Some say happiness is a meaningful life. One study showed that happiness was a result of ones having a good relationship with people around them and with themselves. For some people happiness happens from seeing another person’s smile. Sometimes happiness is such a simple thing as seeing your own smile.
ความสุขคืออะไร บางคนบอกว่าความสุขคือชีวิตที่สนุก บางคนบอกว่าความสุขคือชีวิตที่ดี บางคนบอกว่าความสุขคือชีวิตที่มีความหมาย มีงานวิจัยงานหนึงบอกไว้ว่า ความสุขเกิดจากการมีความสัมพันธ์ที่ดีกับคนรอบข้างและกับตัวเองความสุขของบางคนอยู่ที่รอยยิ้มของอีกคน บางครั้งความสุขอาจเป็นเรื่องง่ายๆ คือแค่การได้เห็นรอยยิ้มของตัวเอง
Each day try to write down a story that makes you smile or that you are thankful of, so that you pay more attention to this good story and the reason you feel happy and thankful about it. This will stimulate your left brain which is related to positive thinking. Good feelings lead to good thoughts which turn into happy behaviors.
ในแต่ละวันลองเขียนเรื่องที่ทำให้คุณยิ้ม หรือรู้สึกขอบคุณหนึ่งเรื่อง เพื่อให้ตัวคุณให้ความสำคัญกับเรื่องราวที่ดีและเหตุผลที่รู้สึกเช่นนั้น สิ่งนี้จะช่วยกระตุ้นการใช้งานสมองซีกซ้ายของคุณ ซึ่งมีส่วนเกี่ยวข้องกับความคิดด้านบวก เนื่องจากความรู้สึกที่ดีทำให้เกิดความคิดที่ดี ซึ่งจะเปลี่ยนเป็นพฤติกรรมที่มีความสุข
I think Happiness should be a simple thing. Normality and simplicity in everyday life is the happiness of all kind. What is your happiness? Let’s find the meaning of it and try to find ways to create happiness for ourselves, OneCMMU.
ความสุขควรเป็นเรื่องง่ายๆ สำหรับอาจารย์แล้ว ความปกติ ความธรรมดาของชีวิตในทุกๆ วันคือความสุขที่สุด แล้วความสุขของคุณคืออะไร มาหาความหมาย หาวิธีที่สร้างความสุขให้ตัวเองกันเถอะค่ะ OneCMMU
ในปักษ์นี้ เรามาฟังจากคุณประสิทธิ์ แบ่งปันความคิดเห็นในการเป็นจิตอาสา ในช่วง COVID-19
Let’s hear from K.Prasit our Academic Services staff, share his thoughts on volunteering during this COVID-19 situation. A big thank to K.Prasit for sharing with us OneCMMU.
Micro Learning
เกร็ดเล็กเกร็ดน้อยสำหรับทุกคนในปักษ์นี้ค่ะ
แล้วเราจะพบกันในทุกวันที่ 1 และ วันที่ 16 ของเดือน
We will meet regularly on the 1st and the 16th of every month.
รศ.ดร. วิชิตา รักธรรม
คณบดี